Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Praktický program vzdělávání personálu rozvíjejícího nízkouhlíkové hospodářství v pohraničí II je společným projektem univerzit VŠB-TUO a Akademia WSB, Dabrowa Gornicza pro zvýšení uplatnitelnosti českých a polských absolventů technických oborů. Při jeho přípravě a realizaci  mají velký význam Tým, podpora a partneři:

SAZE je zkratkou Systémů s Alternativními Zdroji Energií. Tým SAZE je skupinou techniků, výzkumných a vývojových pracovníků zaměřených na problematiku senzorů, měření, řízení a inteligentního řízení soustav s alternativními zdroji energií. Tým se dlouhodobě zaměřuje na experimentální práci s kombinacemi alternativních zdrojů energií zaměřených pro budoucí dlouhodobě udržitelný stav společnosti. V rámci experimentálních pracovišť - Laboratoře palivových článků, Laboratoře fotovoltaických solárních systémů a Prototypové laboratoře či Společného výzkumného a monitorovacího centra TRIANON jsou tak demonstrovány možnosti trvale udržitelného provozu z alternativních zdrojů energií.

V období 2017-2019 s podporou Interreg vznikla vzdělávací pilotáž projektového směru Energie přepracovaná jako výukový předmět ISTE (Inteligentní systémy a technologie pro energetiku) vyučovaná v českém a anglickém jazyce s doplněním aktivitami projektu pokračujícími v probíhajícím období udržitelnosti. 

Od roku 2020 jsou aktivity týmu podpořeny spolufinancováním z prostředků Evropské unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu Interreg V-A Česká republika-Polsko jako: "Praktický program vzdělávání personálu rozvíjejícího nízkouhlíkové hospodářství v pohraničí II" Reg.č. CZ.11.3.119/0.0/0.0/18_031/0002219.

Partnerem a spoluřešitelem projektu je Akademia WSB z Dabrowa Gornicza z Polska kdy v současnosti vzniká pilotáž rozšiřujících výukových směrů Doprava, Stavebnictví a Geoturistika.

Tým SAZE se rozrostl o spolupracovníky, experty a jejich partnery z fakult strojní, stavební, hornicko-geologické a ekonomické. Tým aktivně spolupracuje na rozvoji výukových aktivit a pedagogických přístupů s NPI v Praze. Trvalou součástí týmu jsou i studenti všech forem vysokoškolského studia, kteří participují v této chvíli především v zaměření Energie na všech aktivitách formou doktorských, magisterských či bakalářských prací, případně ročníkových prací a zároveň se podílí na vývoji technologií používaných v laboratořích skupiny. Do nových směrů se však díky expertům postupně etablují další studenti a je předpoklad významného rozvoje mezioborové, mezifakultní a mezigenerační spolupráce při rozvoji znalostí o problematice nízkouhlíkové ekonomiky v rozvíjených směrech. Tato navíc bude, jako první v české republice, podpořena i novými metodami a nástroji uplatněnými ve výuce s využitím technologií virtuální a rozšířené reality.

Další informace o projektu a aktivitách lze nalézt na CBEdu.vsb.cz či po autorizaci na LMS.vsb.cz.